16.06.23

Milliseid vitamiine ja mineraale ei tohi koos võtta?

Üks oluline aspekt, mida toidulisandite manustamisel silmas pidada on nende koos võtmise põhitõed. Oled õiges kohas, kui soovid saada vastust küsimusele: milliseid vitamiine ja mineraale ei tohi koos võtta!?


Meie e-poes müüdavad Nordaid sprei vitamiinid, mis imenduvad otse vereringesse ei sea piiranguid sellele, millal vitamiini manustada ja milliste teiste vitamiinidega koos võtta. Samas kapsli või tableti kujul vitamiini võtmisel tuleb arvestada sellega milliseid vitamiine tohib koos tarbida. Ka hommikukohviga tuleks tableti või kapsli manustamisel 2 tundi vahet pidada, aga suukaudsel spreil sellist piirangut ei ole. Kahjuks enamasti ei kaasne toidulisandite ostmisel juhiseid ega hoiatusi koostoimete kohta. Meie anname ülevaate, milliste kapsel või tableti kujul toidulisandite võtmist samaaegselt tasub vältida.

C-vitamiin koos B12 vitamiiniga

Kahjuks nende kahe toidulisandi samaaegne võtmine võib vähendada B12 vitamiini tõhusust. Seetõttu soovitavad eksperdid võtta neid toidulisandeid vähemalt kahe tunnise vahega.

Raud ja kaltsium

Raua toidulisandite või rauarikaste toitude tarbimine võib vähendada kaltsiumi imendumist. Kui sul on vaja mõlemat võtta, võta neid erinevatel aegadel päeva jooksul.

Tsink ja vask

Suur tsingi annus võib mõjutada vase imendumist organismis. Seetõttu võib pikaajaline suure tsingi annuse tarbimine põhjustada organismis vase puudust. Kui võtad juba pikka aega suuremas koguses tsinki, võib olla soovitatav vase toidulisandi juurde võtmine, konsulteeri seda kindlasti oma arstiga.

 Antibiootikumid, põletikuvastased ravimid ( nt ibuprofeen) ja vererõhuravimid võivad suurendada naha tundlikkust UV-kiirgusele, mille tagajärjel võib tekkida päikesepõletusega sarnane reaktsioon. Kui tarbid eelnimetatud ravimeid ja soovid päevitada, soovitame kindlasti päikesekreemi kasutada.

Raud ja tsink

Samuti võib suurem raua annus takistada tsingi imendumist. Kui sul on vaja võtta nii raua kui ka tsingi toidulisandeid, võta neid erinevatel aegadel päeva jooksul.

E-vitamiin ja K-vitamiin

E- ja K-vitamiini samaaegne võtmine võib nõrgestada K-vitamiini mõju.

Raud ja tee/kohvi/piimatooted

Tee ja kohvi sisaldavad ühendeid, mida nimetatakse tanniinideks. Need ühendid võivad takistada raua imendumist. Samuti peaks vältima piimatoodete samaaegset manustamist koos rauaga.

Kaltsium ja mõned antibiootikumid

Mõned antibiootikumid, nagu tetratsükliinid, kinoloonid ja fluorokinoloonid, võivad kaltsiumiga koos võtmisel vähendavad antibiootikumi imendumist. Seetõttu on soovitatav võtta need antibiootikumid tühja kõhuga või vähemalt 2 tundi enne või pärast kaltsiumirikka toidu või kaltsiumi toidulisandi tarbimist.

Kaltsium koos teiste mineraalidega

Kaltsiumi võtmine võib mõjutada seda, kuidas teie keha omastab teisi mineraale. Näiteks  tsinki, rauda või magneesiumi. Soovitame enne kaltsiumi võtmist koos nimetatud mineraalidega pidada nõu oma arsti või apteekriga.

Verevedeldajad koos E-vitamiini, K-vitamiini ja A-vitamiiniga

A- ja K-vitamiinil võib olla negatiivne koostoime verevedeldajatega. Suuremas koguses E-vitamiini võtmine koos verevedeldajaga võib suurendada verejooksu riski. Seetõttu peaksid inimesed, kes võtavad verevedeldajaid, olema ettevaatlikud nende vitamiinide tarbimisega ning arutama seda oma arstiga.

Piimhappebakterid ja antibiootikumid

Antibiootikumide kuuri ajal tuleb piimhappebakterite tarvitamisel koos ravimiga hoida vahet vähemalt kaks tundi, kuna samaaegsel manustamisel võib probiootikum vähendada antibiootikumi toimet.

Alati soovitame konsulteerida arsti või apteekriga, kes oskab nõu anda sinu organismi konkreetsele vajadusele ja tervislikule seisundile.
Tutvu meie e-poes müüdavate sprei vitamiinidega, sest neil ei ole piiranguid koos teiste vitamiinidega võtmisel!!!