15.01.24

Unehäired ja stress - abi võib olla melatoniinist

Unehäired on aina enam levinud probleem. Kõige tavapärasem unehäire on unetus ehk raskused uinumisega. Kui tunned õhtuti voodis, et väsimus on peal, aga uinuda ei suuda. Stress ja ärevad mõtted töökoha pärast, majandusliku ebastabiilsuse, inflatsiooni ja isikliku elu pärast võivad häirida magama jäämist. Magamatus kurnab organismi, teeb meid väsinuks ja jõuetuks, tekivad mäluhäired ning langeb suutlikkus keskenduda tööle või õppimisele.

“Täisealine võiks magada ööund vähemalt 7,5–8,5 tundi.” Uneekspert Kene Vernik

Miks me üldse und vajame?

Magades taastub kesknärvisüsteemi, immuunsüsteemi, lihaskonna ja skeleti töövõime. Tänapäeva stressirohke elutempo on lühendanud inimeste uneaega. Pikaaegne magamatus võib aga tekitada järgmisi probleeeme:

  • Stressi
  • Depressiooni
  • Südame- veresoonkonna haiguste välja kujunemine kõrgenenud vererõhu näol
  • Keskendumisraskusi
  • Ainevahetuse probleeme
  • Nõrgendada immuunsust
unehäired

“Vähese une tagajärjel hakkab keha öösel tootma stressihormooni kortisooli ja see kurnab ära kogu keha. Inimene on rohkem ärevam, ärritunud, ärgas, väsinud, kurnatud.” Uneekspert Kene Vernik

Kergematest une probleemidest vabanemiseks saame ka ise palju ära teha, vaadates üle enda unehügieeni:

  • Sea endale regulaarsed uinumis ja ärkamis ajad. Nädalavahetusel võid magada ainult 1-1,5 tundi oma keskmisest ärkamise ajast üle.
  • Ära tee päeval uinakuid üle 45 minuti. See rikub unerežiimi.
  • Piira enne magamaminekut teleri vaatamist ja nutiseadmete kasutamist.
  • Hoidu suitsetamisest ja alkoholist 4 tundi enne uinumist.
  • Hoidu kofeiini sisaldavatest jookidest 6 tundi enne uinumist.
  • Õhuta regulaarselt magamistuba.
  • Vaata üle õhtune toitumine. Väldi enne magama minemist raskesti seeditavate ja vürtsikate toitude söömist. Kerge näksimine on lubatud.
  • Ära tee päeval uinakuid üle 45 minuti. See rikub unerežiimi.
  • Magamistuba peab olema pime, et unehormoon saaks oma tööd teha.
  • Mine voodisse alles siis, kui tunned end väsinult. Kui sa ei suuda 15–20 minuti jooksul uinuda, siis mine teise tuppa. Tee midagi rahustavat, loe raamatut või joo teed (kofeiini vaba) ja siis kui tunnete end taas unisena mine voodisse tagasi.

Mis on melatoniin ja miks me seda vajame?

Tegu on niinimetatud unehormooniga, mida toodetakse inimese organismis, peaajus asuvas käbinäärmes. Melatoniin reageerib valgusele ja annab organismile teada, millal on aeg ärgata ja millal magama minna. Normaalsetes oludes hakkab selle produktsioon suurenema õhtul pimeduse saabumisel, saavutades maksimaalse kontsentratsiooni öösel kella 2-4 ajal ja peale seda hakkab jälle langema.
Melatoniini tootmine organismis väheneb loomuliku protsessina seoses vananemisega. Samuti vähendab selle hormooni taset ka stress, ebaregulaarne toitumine, liigne ekraanide kasutamine, suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Melatoniini produktsiooni mõjutavad veel ka mõned ravimid nagu näiteks mõned rahustid ja kesknärvisüsteemi mõjutavad medikamendid.

✔️Peale unetsükli reguleerimise aitab melatoniin parandada ka üldist immuunsust, leevendada põletikke ja vähendada vähiriski.

✔️Samuti kaitseb see aju närvisüsteemi vananemisega kaasnevate haiguste eest.

✔️Teadlased usuvad, et melatoniini tasemest sõltub närvisüsteemis ka meeleolu reguleeriva hormooni serotoniin tootmine, mille vähesus võib põhjustada kurvameelsust.

✔️Inimestel, kes reisivad pidevalt eri kontinentide vahel, leevendab see ajavööndivahetusega seotud subjektiivseid kaebusi.

Millist melatoniini kasutada?

Kui tunned, et raske on uinuda. Siis aitavad sind Nordaid Sleep Aid sprei melatoniinid. Neid on mugavam kasutada. Üks pihustus keele alla või põse siseküljele vahetult enne magamaminekut imendub koheselt, kuna jõuab läbi suu limaskesta ilma viivituseta vereringesse. Pihustataval kujul on melatoniin neli korda tõhusam kui tabletid. Selliselt saavutatud kõrgendatud unehormooni tase püsib kuni kuus tundi.

ESI keelealune mikrotablet 1,9mg. Tegemist on väikese mikrotabletiga mis sulab ise suus ära. Selle eelis on see, et paned tableti suhu ja ootad kui sulab suus ära. Ei pea otsima vett neelamiseks. Suus sulades imendub melatoniin vereringesse limaskestade kaudu 15 min jooksul. Samuti on limaskestade kaudu imendumine oluliselt parem ehk toime on tugevam. (Loomulikult võib seda tabletti ka neelata alla. Väikese tableti neelamine on mugavam kui suure.)

ESI pikatoimeline minitablett 1,9mg on mõeldud neile kellel on lisaks uinumisele probleem öösel ärkamisega. Melatoniin on tabletis kihiliselt ja kihid sulavad ära eri aegadel 6 h jooksul. Tänu sellele püsib kõrge melatoniini tase kogu öö jooksul. See tablett tuleks neelata alla koos veega.