20.10.23

Raud - mis rolli see meie kehas mängib?


Arvatakse, et rauapuudus ohustab kõige enam taimetoitlasi, kes ei söö loomset paremini omastatavat rauda sisaldavat toitu. Tõsi on aga see, et taimetoitlased on aina enam teadlikud, millistest taimsetest toitudest on parem rauda omastada. Seevastu noored, kes vajavad oma parimas kasvueas just suuremas koguses rauda, välistavad sageli lihatooted kergekäeliselt oma toidumenüüst, olemata teadlikud, milliste taimsete toiduainetega neid asendada. Samuti on noorte hulgas probleemiks  niinimetatud kiirtoitude laialdane tarbimine, mis on rauavaesed.

Organism vajab tavapärasest rohkem rauda kasvueas või siis suure füüsilise koormuse puhul. Seega on omaette riskigrupis imikud, väikelapsed ja teismelised.
Eriti tähelepanelikud peaks olema kiires kasvufaasis olevate laste vanemad. Ka peaks raua manustamisele erilist tähelepanu pöörama suure füüsilise koormusega sportlased, seda eriti vastupidavusaladel. Kuna fertiilses eas naiste rauavajadus on suurem, siis on ka see üheks riskigrupiks, koos murdeeas tüdrukute ja naissportlastega, kelle puhul kehtib korraga mitu riskifaktorit. Raua imendumine võib olla pärsitud vanuritel ja rauavarudele peaks erilist tähelepanu pöörama aktiivsed veredoonorid.

raua sprei

Rauda on vaja:

  • Vereloomes, kus teda kasutatakse hemo- ja müoglobiini sünteesiks;
  • naha normaalse värvuse tagamiseks;
  • väsimuse ja kurnatuse vähendamiseks;
  • hapniku viimiseks kopsudest kudedesse;
  • immuunsüsteemi ja kognitiivsete funktsioonide normaalsele talitlusele kaasa aitamiseks;
  • rauavaegusaneemia ennetamiseks.

Rauavaeguse sümptomid

Rauapuuduse korral on inimese veres vähem punaseid vereliblesid, mis mõjutab vere võimet hapniku transportida See põhjustab kehas hapnikupuudust, mis avaldub juba algstaadiumis jõuetuse, väsimuse, füüsilise võimekuse languse, hingeldamise, õhupuuduse, südame pekslemiese, kahvatu jume, lõhenevate ja väljalangevate  juuste, isutuse, valuna südames ning külmataluvus languse näol. Samuti langeb ka tähelepanuvõime ja vaimne võimekus, võib tekkida motivatsioonipuudus, apaatsus, langeda immuunsüsteemi võimekus ning ilmneda ebaharilikud isud.

Raud toidus

Loomse pärituoluga toidud: maks, verivorst, muna, veise- ja sealiha.
Leib, seemned, rosinad, täisteratooted, peet, tatar, mustikad, maasikad.
Rasva- ja suhkrurikas toit on tavaliselt rauavaene.

Miks kasutada raua vitamiini spreina?

Raua preparaatide manustamisel on palju nüansse, mida soovitatakse järgida. Selle imendumisel mängivad suurt rolli toiduained, millega seda koos tarbida. Nii näiteks mõjuvad samaaegselt manustatavad piimatooted, kohvi ja tee raua imendumist pärssivalt, aga C-vitamiini sisaldavad toiduained nagu näiteks apelsinimahl soodustavad selle omastamist. Lisaks eelmainitule soovitatakse rauda manustada tühja kõhuga, kuigi paljud raua preparaadid samas ärritavad magu. Raua tarvitamine lahusena aga võib kõrvalmõjuna määrida hambaid.

Raua sprei korral manustatakse aga toodet põse limaskestale, kus see imendub otse vereringesse. Sellisel kujul ei ole oluline, milliste toiduainetega seda tarvitatakse. Samuti ei pea jälgima, kas seda manustatakse enne või pärast sööki ning maoärritus jääb põhjustamata. Oluline on, et raua spreid kasutataks iga päev samal ajal. Sobib nii lastele kui täiskasvanutele.

 Sprei kujul raud ei põhjusta seedekulgla vaevusi ega kõhukinnisust, mis on raua preparaatidele iseloomulikud kõrvaltoimed.

Nordaid on koostöös teadlastega välja töötanud raua spreivormi, mis imendub otse läbi suu limaskesta vereringesse. Uuringud on näidanud, et suhu pihustatava toote imendumine on kiirem ja tõhusam, kui tableti või kapsli vormis toidulisandil. Kuna imendumine toimub suu limaskestalt ei põhjusta toode seedekulgla vaevusi ega kõhukinnisust.