02.11.22

Vitamiinid meestele - millised ja milleks?

Meeste ja naiste vajadus vitamiinide järele on erinev. Anname teile ülevaate, millised on soovitatavad vitamiinid meestele. Ideaalis saab inimene kõik vajaliku kätte tasakaalustatud toitumisega ega pea tingimata toidulisandeid tarbima. Paraku võib valikuline toitumine, toidutalumatused, allergiad, ülemäärane vaimne ja füüsiline koormus, ebatervislik elustiil, alkoholi tarbimine ja stress tingida vitamiinide ja mineraalide puuduse.

“Alkoholi tarvitamine suurendab paljude vitamiinide ja mineraalide vajadust organismis”

E-vitamiini puudus põhjustab meestel sperma kvaliteedi langemist ja naistel tekib probleeme rasestumisega. 
Allikad: päevalilleseemned, lõhe, maapähkliõli, avokaado, leib, maks.

A-vitamiin on vajalik mees sugurakkude moodustumiseks ja suguelundite terveks toimimiseks.
Allikad: maks, piim, munad, või, kalad, juust.

C-vitamiin toetab mehe immuunsüsteemi, tagab kollageeni tootmise ja võib vähendada eesnäärme suurenemise riski. Aitab tõsta organismi vastupanuvõimet haigustele, vähendada väsimust ja stressi.
Allikad: paprika, kibuvits, astelpaju, mustad sõstrad, maasikad, murakad, kapsas, brokoli. 

D-vitamiin vähendab diabeedi- ja infektsiooni riski. D-vitamiin võib tõsta meeste testosterooni taset ja hoiab luud, hambad ja lihased tugevana.
Allikad: päikese valgus, rasvane kala, muna, maks.

“Suitsetajatel on võrreldes teistega suurem C- ja B-vitamiini vajadus”

Magneesium on meeste jaoks eriti oluline, kuna see aitab toota testosterooni. Testosterooni tase väheneb vanusega ja koos sellega väheneb inimesel vastupidavus, lihasmass ja energiatase. Magneesium aitab kaasa paremale füüsilisele sooritusvõimele. Lisaks vähendab riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse.
Allikad: pähklid, liha, rohelised köögiviljad, õlirikkad seemned, avokaado.

“Päevase vajaliku A-vitamiini koguse saamiseks piisab, kui süüa 2dl veisemaksakastet kuus”

Tsink on meestele vajalik just viljakuse turgutamiseks ja veres normaalse testosteroonitaseme hoidmiseks. Vaja ka maitsmisretseptorite normaalseks toimimiseks. 
Allikad: maks, liha, leib, juust, pähklid, muna, kalakonservid, piim, kalakonservid.

Seleeni vajadus suureneb vanusega. Seda on vaja kilpnäärme hormoonide normaalseks tekkeks ja immuunsüsteemi ning spermatogeneesi tugevdamiseks. 
Allikad: parapähkel, päevalilleseemned, liha, kala, mereannid, maks.

Q10 vitamiinist võivad kasu saada just suitsetajad, kolesteroolitaset langetavate ravimite kasutajad, viljastumise raskustega mehed ja sportlased. See tõstab energiat ja taastab jõuvarusid.
Allikad: liha, õlid, seemned, kala, pähklid ja oad.

“Nordaidi poolt antud liposoomsed vitamiinid on hoidnud meie immuunsüsteemi korralikult funktsioneerimas ning väsimuse baasil külmetushaigusi esineb meil minimaalselt.”

Toomas Rebane – FC Levadia esindusmeeskonna füsioterapeut

Kasutatud allikad:
”Tervislik toitumine” Tagli Pitsi ja Kristina Salupuu
https://tervispluss.delfi.ee/artikkel/85432241/milliseid-vitamiine-vajab-mees-selleks-et-olla-terve-tugev-ja-seksuaalselt-voimekas